Akyaka ve Azmak Turu

Akyaka ve azmak turu ziyareti etmeyi düşünüyorsanız, mutlaka yapmanız gereken aktivite Kadın Azmağı tekne turuna katılmak olmalıdır! Kadın Azmağının berrak sularında 30 dakika süren tur sırasında, diğer canlı türleri yanında, 12 farklı kuş ile 8 farklı balık türünü gözlemleyebilirsiniz.
Akyaka ve azmak turu hakkında bilinmesi gereken şeyler burada.


Peki, Siz Hiç Akyaka’ya Gittiniz mi?

Gökova Körfezi, Akyaka ve Azmak turu ile adını duyuran, orman ve denizin adeta dans ettiği, şirin bir tatil beldesidir. Bozulmamış doğal dokusuyla, son yıllarda oldukça popüler olan Akyaka’nın öne çıkan özelliklerini sizler için değerlendirdik.

  1. Küçük bir Ege sahil kasabası olan Akyaka, Ege ve Akdeniz sahil şeridinin birleştiği noktada adeta saklı bir cennettir. Coğrafi olarak Bodrum, Marmaris ve Fethiye arasında turistlerin uğrak noktasıdır. Marmaris’e 30 dakika mesafededir.
  2. Gökova Körfezinin Doğu ucunda yer alan Akyaka, sahip olduğu koylar ve plajlarıyla dikkat çekmektedir. Akyaka Plajı, Çınar Plajı, Sedir Adası ve Akbük Koyu mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Akyaka plajı, deniz, orman ve tepelerin bir araya geldiği bir yağlı boya tablosunu andırır. Sedir Adasında yer alan Cleopatra Plajı, Cleopatra ve Antonius’un birlikte yüzdüğü rivayet altın dünyaca ünlü bir kumsaldır.
  3. Akyaka, kendine has mimarisiyle, ormanla bağı kopmamış yeşil bir kasabadır. Geleneksel Muğla evlerini esas alan kendine has bir mimarisi vardır. Çiçekler içerisindeki ahşap evlerin yer aldığı temiz sokaklarda yürümek insana ferahlık verir. Şehir kendine has dokusuyla Uluslararası Cittaslow’dan, yavaş şehir unvanını kazanmıştır.
  4. Akyaka’yı diğer beldelerden ayıran diğer önemli bir özelliği ise bir uçurtma sörfü (kite surf) merkezi olmasıdır. Yaz aylarında sürekli esen termal rüzgâr, dalgasız bir deniz ile birleşince uçurtma ve rüzgâr sörfü için mükemmel bir ortam oluşturur.
  5. Akyaka çadır ve karavan kampçılarının gözdesi olmuştur. Kamp yapılabilecek en popüler yer, şehir merkezine ve sahile çok yakın, ormanlık alanda kurulu, Akyaka (Gökova) Orman Kampıdır.
  6. Akyaka’yı farklı kılan bir diğer doğa harikası, yeraltından çıkan ve Gökova körfezine akan Azmak çayıdır. Azmak doğal güzellikleri, buz gibi soğuk ve sodalı suyuyla meşhurdur. En sığ yeri yarım, en derin yeri 7 metredir. Azmak’ın en önemli kolu, doğal bir akvaryum niteliğinde olan Kadın Azmağıdır. Ağaçlar ve sazlar arasında kıvrılarak akan bu çayın, başlıca ev sahibi ise balıklar, kaplumbağalar, su samurları, ördekler ve kuşlardır. Kadın azmağının kenarına kurulmuş Restoran ve Kafelerde dinlenebileceğiniz gibi, Akçapınar Azmağının ağaç ve sazlıkları arasında kano yapmanız da mümkündür.
  7. Akyaka ve azmak turu ziyareti etmeyi düşünüyorsanız, mutlaka yapmanız gereken aktivite Kadın Azmağı tekne turuna katılmak olmalıdır! Kadın Azmağının berrak sularında 30 dakika süren tur sırasında, diğer canlı türleri yanında, 12 farklı kuş ile 8 farklı balık türünü gözlemleyebilirsiniz.