Asgari ücret ile tatile gitmek, Asgari ücret ile tatile gidilir mi?

Günümüz şartlarında ne kadar zor gözükse de olmaz ya da imkânsız diye bir şey yok. Hatta kısa bir tatil için aylarca taksit ödemeye de gerek yok. Aslında bu durum tamamen beklentileriniz ile alakalı bir durum. Tatil deyince herkesin taleplerinde ve beklentilerinde çok büyük farklılıklar oluyor. Bazıları için tatil aile ve akraba ziyareti iken, bazılarının aklına Maldivler geliyor. Bazıları sırt çantası ile otostop yaparak gezmek isterken, bazıları kendilerini lüks beş yıldızlı otellere kapatmak istiyor. Çok değil bundan 10 sene önce bizim için tatile gitmek, akraba ziyareti veya memlekete gitmekten ibaretti.


Çoğumuz için tatil kültürü yoktu veya çok yeni bir kavramdı. Bu durum birazda 20 yıl önce uçak yolcuğu yapmak için saatlerce hazırlanan annelerimizin, full takım elbise giyen babalarımızın hikayelerine benzetmek lazım. Daha 15 yıl öncesine koca koca insanlar birbirlerine ‘Sen hiç uçağa bindin mi?’ diye sorarlardı. Bu durum yokluktan ziyade, insanların böyle bir yolculuğa çok da ihtiyacı olmadığı için yaşandığını düşünüyorum. Fakat günümüzde yolculuk yapmanın, farklı rotalar çizmenin, fiyat araştırması ve çok fazla tercih seçeneğinin o kadar çok yolu var ki insan hangisini seçeceğini şaşırıyor. Tatile gitmekte tam olarak böyle bir şey aslında. Günümüzde o kadar çok alternatifler, farklı fiyatlandırmalar ve tatil seçenekleri bulunuyor ki insan kararsız kalıyor.Asgari ücret ile tatile gidilir mi?

Evet! Asgari ücret ile tatile gidilebilir. Hem de 1 yıl içerisinde birçok kere tatile gidilebilir. Ne taksit yapmanıza gerek var ne de kredi çekmenize. Yeter ki önceliklerinizi, beklentilerinizi ve taleplerinizi doğru belirleyin.


Örnek 1;

Marmaris tatil paketleri, içerisinde otel konaklaması ve günlük turlar bir arada planlanan 4 günlük veya 7 günlük tatil paketleri. 3 yıldızlı otelde kahvaltı dahil konaklama ve her gün için farklı planlanan öğlen yemeği dahil günlük turlar (Tekne turu, Safari turu, Su parkı vb.) bir arada planlanmaktadır. Böyle bir tatil paketini ortalama kişi başı 750 TL. fiyat ile sahip olabiliyorsunuz. Eğer derseniz ki, her şey dahil otelde konaklayarak böyle bir Marmaris tatil paketi için rezervasyon yapmak istiyorum. O zaman ortalama kişi başı 1000 TL. fiyat bulunuyor. Bu fiyatlar, yaz sezonunun en yoğun olduğu temmuz, ağustos ayı için geçerli. Aynı paketi Mayıs ayında veya Ekim ayında yapmak isterseniz ortalama kişi başı 250 TL. daha ucuz fiyatlar ile sahip olabiliyorsunuz.


Örnek 2;

Marmaris günlük ev kiralama, bazı tatilciler evlerinin sıcak ortamından ve konforundan vazgeçemezler ya da 4 kişi ve daha fazla bireye sahip aileler otellere çok fazla ödeme yapmak istemezler. Böyle bir durumda ise günlük ev kiralama çok daha hesaplı olmaktadır. Evin mutfağında kendi kahvaltı, öğlen veya akşam yemeklerini kendileri pişirebilir ve çok daha hesaplı bir tatil planı yapabilirler.


Örnek3;

Kamp alanları ve çadır kurmak alternatif bir tatil şeklidir. Ülkemizde irili, ufaklı turistik bölgelere yakın birçok kamp alanı bulunmaktadır. Bu bölgelerde çok hesaplı fiyatlar ile konaklama yapabilir ve doğa ile baş başa vakit geçirebilirsiniz. Arzu ettiğiniz zamanda eşyalarını toparlayarak yeni bir yere göç edebilirsiniz. Kamp alanının bulunduğun en yakın turistlik bölgelerdeki günlük turlara katılabilirsiniz.


Marmaris günlük turları, birçok misafirini Marmaris’e yakın bölgelerdeki kamp alanlarında konaklayan kişilerden almaktadır. Marmaris bölgesine yakın kamp alanları ise; Marmaris Günnücek orman kampı, Akyaka orman kampı, Çubucak orman kampı vb. popüler kamp alanlarıdır.

Hesaplı ve ekonomik tatil için birkaç ipucu;

  • Gitmek istediğiniz bölgeyi, tatiliniz sırasında yaşayabileceğiniz tecrübeleri araştırınız.
  • 5 yıldızlı lüks bir oteller yerine, 3 yıldızlı hesaplı ve temiz bir oteli tercih edebilirsiniz.
  • Sahile sıfır bir otel yerine, sahilin 2 sokak arkasında bir oteli değerlendirebilirsiniz.
  • Sezon başı ve sezon sonu fırsatlarını takip edebilirsiniz.
  • Erken rezervasyon dönemlerini takip edebilir ve çok ciddi indirimlerden faydalanabilirsiniz.
  • Birçok sahil şeridinde bulunan kamplardan faydalanabilirsiniz.
  • Aktiviteli tatil paketlerinden faydalanabilirsiniz.
  • Gerçek anlamıyla ihtiyacınız olamayan her şey dahil oteller yerine kahvaltı dahil otelleri değerlendirebilirsiniz.
  • Büyük tur firmaları yerine lokal acentelerin tatil fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.
  • İnternet üzerinde bulunan yasal bir acente size hesaplı hizmet sunmak için bekliyor.