Marmariste Gezilecek Yerler

Marmaris’te gezilecek yerler saymakla bitmez, sizin için en özel ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktaları bir araya getirdik. Kaliteli, eğlenceli ve mutlaka keşfedilmesi gereken yerleri aşağıda bulabilirsiniz. Marmaris, Ege ile Akdeniz’in buluştuğu Datça yarım adasında yer almaktadır. 3 tarafı denizlerle çevrili olan bölgede irili ufaklı bir çok koy, ada ve sahil kasabası yer almaktadır. Marmaris konumu itibari ile kuzeyinde Gökova, Akyaka ve Bodrum. Batısında Datça yarımadası ve doğusunda Dalyan, Göcek ve Fethiye bulunmaktadır. Marmaris, doğal güzellikleri ve konumu itibari ile hem deniz hemde kara yolu ile seyahat eden misafirlerin uğrak noktasıdır. Marmariste gezilecek yerler 3 kategoride toplayabiliriz.


Marmariste gezilecek yerler;

 • Aktiviteler ile gezilecek yerler
 • Kent merkezinde gezilecek yerler
 • Çevresinde gezilecek yerler

Aktiviteler ile gezilecek yerler;

Özellikle kendi araçları ile gelmeyen ve ya eğlenceli olduğunu için tatilcilerin tercih ettiği günlük turlar ile Marmariste gezilecek yerler kolaylıkla, ekonomik ve çok daha eğlenceli bir şekilde gezilebilir. Başlıca tavsiye ettiğimiz aktiviteler ise;


Marmaris Tekne Turu

Marmaris çevresindeki koyları keşfetmenin en iyi yolu, Marmaris’te düzenlenen tekne turlarına katılmakdır. Araç ile gidemeyeceğiniz, yolu olmayan koylara ve adalara Marmaris tekne turu ile gidebilirsiniz.


Marmaris Safari Turu


20032020-012844-001

Marmarisin çevresinde bulunan köyleri, kasabaları ve doğal güzellikleri keşfetmenin en eğlenceli yoludur. Marmaris safari turu sırasında arazi sürüşü, Hisarönü köyü, Kızkumu sahili, Turgut köyü ve Turgut şelalesi görülmektedir.


Dalyan ve Kaplumbağa Plajı

Dünyaca meşhur İztuzu kaplumbağa sahilini Marmaris’e çok yakın bir konumdadır. Dalyan bölgesine düzenlenen günlük turlar kara veya deniz yolu ile ulaşmak mümkündür. Dalyan ve Kaplumbağa Plajına hem denizden hemde karadan ulaşmak mümkündür.


20032020-012844-001

Kleopatra Plajı

Kleopatra plajı, Marmaris yarımadasının diğer tarafında kalan Akyaka’nın da bulunduğu Gökova körfezinde bulunmaktadır. Kleopatra adası, sahilinde bulunan kum ile meşhur olmuştur. Kleopatra turu ile 3 farklı koyda yüzme molası ve ortalama 2 saatlik ada ziyaretini kapsamaktadır.


Gebe Kilise Ve Çiftlik Turu

Gebe Kilise, Rodos adasının tam karşısında bulunmaktadır. Kadırga burnu ve Çiftlik koyunu geçtikten sonra karşınıza çıkan Gebe Kilise ve Gebekse koyu, tam anlamıyla yeryüzünde bir cennet gibidir. Gebekse koyunda bulunan Gebe kilise antik bir yapıdır. Bu bölgeye araç yolu bulunmadığı için sadece Tekne turu ile gidebilirsiniz.


20032020-012844-001

Akyaka ve Gökova Körfezi

Akyaka, Marmaris’e sadece 26 km mesafede bulunmaktadır. Eşsiz kent yapısı ve doğal güzellikleri ile seyahat severlerin her daim ilgisini çekmektedir. Akyaka bölgesine kendi imkanlarınız ile gezebilir veya Marmaris Akyaka turuna katılabilirsiniz.


Marmariste gezilecek yerler, ikinci kategorisi olarak Marmaris kent merkezinde görülmesi gereken yerler olarak alt başlıkta topluyoruz. Marmaris merkezinde vakit geçirmek isteyen seyahat severlerin başlıca uğrak noktalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Marmaris kent merkezinde gezilecek yerleri;

 • Marmaris kalesi
 • Liman ve marina
 • Sahil şeridi
 • Macera parkı
 • Marmaris plajları
 • Kapalı çarşı

20032020-012844-001

Marmaris Kalesi, Marmaris merkezinde bulunmaktadır. Marmaris’in ilk yerleşimi Marmaris kalesi ve çevresine yapılmıştır. Kalenin çevresindeki sokakları gezmenizi tavsiye ediyoruz. Marmaris kalesi aynı zamanda Arkeoloji müzesi olarak ziyaret edilmektedir. Marmaris’in en güzel manzarasını, kale surlarından seyredebilirsiniz.


Liman ve marina, Marmaris kalesinin çevresinde yer almaktadır. Liman bölgesinde günbatımı ve akşam üzeri keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Liman ve marina bölgesinde yanyana restaurant, kafe, bar ve publar bulunmaktadır.


Sahil Şeridi, Marmaris’ten İçmeler’e kadar toplamda 14 km sahil şeridi bulunmaktadır. Marmaris’ten İçmeler’e kadar kesintisiz yürüyüş yapabilirsiniz. Sahil şeridi üzerinde arzu ettiğiniz yerden denize girebilirsiniz.


Macera Parkı, Marmaris marina yanında bulunan macera parkı hem yetişkin hemde çocuklar için ideal bir yerdir. Macera parkı içerisinde bir çok aktivite bulunmaktadır. Zipline, Tema oyunlar, özel plaj ve yetişkin eğlenceleri başlıca aktivitelerdir.


Marmaris Plajları, üç tarafı denizle çevrili Marmaris’in plajları saymakla bitmez. Ulaşılması en kolay plajlar; Turban plajı, İçmeler plajı, Maliyeciler kampı, Turunç plajı, Amos plajı başlıca popüler yerlerdir. Bu plajlara toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Kapalı çarşı, bir çok hediyelik eşya, giyim ve alterantif alışveriş imkanı sunan kapalı çarşı sokaklarında, tarihi Marmaris camii, sevgi yolu ve barlar sokağı sokağını da ziyaret edebilirsiniz.


Marmariste gezilecek yerler, üçüncü kategorisi olarak Marmaris çevresinde görülmesi gereken yerler olarak alt başlıkta topluyoruz. Marmaris çevresini keşfetmek isteyen seyahat severlerin başlıca uğrak noktalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Marmaris çevresinde gezilecek yerleri;

 • İçmeler
 • Turunç
 • Amos
 • Kumlubük
 • Bayır
 • Turgut
 • Söğüt
 • Selimiye
 • Bozburun

20032020-012844-001

İçmeler, Marmaris’e 9 km uzaklıkta bulunan ve Marmaris’e göre biraz daha sakin bir turizm beldesidir. Sahili ve denizi, Marmaris merkezine göre daha berrak ve serindir. İçmeler, bir çok tatilci için Marmaris’e alternatif bir tatil rotasıdır. Marmaris’e merkezine yakın olduğundan dolayı tercih edilmektedir.


Turunç, İçmeler’den bir sonraki Ege kasabasıdır. Bir çok tekne turu ve koy gezisi teknesinin uğrak noktası olan Turunç, sakin bir tatil tercih eden misafirlerin ilgisini çekmektedir. Çok fazla konaklama seçeneği bulunmayan bu bölge, balık lokantaları ile meşhur olmuştur. Marmaris merkezinden taksi botlar ile ulaşım sağlamak mümkündür.


Amos, Turunç’dan bir sonraki koy içerisinde yer alan Antik amos kent kalıntılarının hem yanı başına kurulan bir yerleşim bölgesidir. Herhangi bir otel bulunmayan bölgede muhteşem bir deniz manzarası ve sualtı dünyası bulunmaktadır.


Kumlubük, Turunç ve Amos’tan sonraki koy içerisinde yer almaktadır. 3 otel işletmesi ve 4-5 restaurant bulunan bu koyda sakin, durağan ve deniz, kum, güneş tatili yapmak mümkündür.


Bayır, İçmeler ile Turunç yolu üzerinde bulunan yol ayrımından Bayır köyüne ulaşabilirsiniz. Bir çok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan bu dağ kasabası, organik çam balı, kantaron yağı ve 1000 yıllık tarihi çınar ağaçı ile meşhur olmuştur. İnanışa göre bu ağaçın etreafında 3 tur döndüğünüzde dileğiniz gerçek olacaktır.


Turgut, Marmaris yarımadasının tam ortasında bulunmaktadır. Üç yolu ayrımının ortasında yer alan Turguttan, bir tarafı Selimiye, Bozburun ve Söğüt kasabalarına, bir tarafı ise Hisarönü, Orhaniye, Değirmenyanı ve diğer tarafı Bayır, Turunç veya İçmelere ulaşım sağlanabilmektedir. Turgut köyü, sahili ve şelalesi ile meşhur olmuştur.


Selimiye, Son yıllarda çok meşhur olmuş bir tatil beldesidir. Sadece butik otellerin hizmet verdiği bölgede bolca balık lokantası bulunmaktadır. El değmemiş, masmavi koyları ve denizi ile bir çok tatilcinin göz bebeğidir.


Bozburun, tekne yapım atölyeleri ile Dünya markası olan Bozburun, şirin bir kasaba ve bir çok kaliteli butik otele ev sahipliği yapmaktadır. Marmaris yarımadasının uç noktasında olması ve bodur ağaçlar ile çevrili olmasından dolayı ‘Bozburun’ adını almıştır.


Söğüt, Bozburun kasabasının yanı başında yer almaktadır. Rodos ve Simi yunan adaları, Söğüt dağlarından havanın bulutsuz olduğu günlerde ve akşamları ada ışıkları görülmektedir. Söğüt bölgesi, köy evi tarzındaki otelleri ve balık lokantaları ile popüler olmuştur.