Tatil sonrası sendromundan kurtulmanın 5 yöntemi

Yoğun hayatım temposu, iş stresi ve hayatın koşuşturması derken aylardır beklediğiniz o tatile gitmek doğal olarak hakkınız. İster 4 günlük isterse 7 günlük bir tatil olsun, eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek kadar güzel bir motivasyon olamaz. Fakat evinize ve gerçek hayatınıza döndüğünüzde ister istemez kendinizi bir depresyonda ve memnuniyetsizlik içerisinde bulabiliyorsunuz.


Uzmanların yapmış olduğu çalışmalara göre birçok kişi, iş hayatına ve gerçek yaşamına adaptasyon sorunu yaşamakta ve bu adaptasyon süreci ne kadar uzarsa kişinin motivasyonu da bir o kadar azalmaktadır. Yazımızda tatil sonrası sendromundan kurtulmanın 5 yöntemi ve ipuçları hakkında kısaca değinmek isteriz.


Tatilden 1 gün önce dönün

Bir gün daha demeyin ve son günü kendinize bırakın. Bir gün erken dönüş yaptığınızda hem dinlenmek vaktiniz olur hem de normal hayatınıza adapte olmaya başlarsınız.


Arkadaşlarınız ile vakit geçirmeye özen gösterin

Kendinizi eve kapatmayın ve dışarıda vakit geçirin. Arkadaşlarınız ile buluşun ve sosyal bağlarınızı kuvvetlendirin. Arkadaşlarınız ile vakit geçirirken, hatıralarınızı ve tatilinizi paylaşmak çok keyif verecektir.


Olumsuz değil pozitif olaylara odaklanın

Geri dönüş yolunda ve geldikten sonra olabilecek ufak aksamaları göz ardı edin ve tüm pozitif enerjinizi toplayın. Sonuçta siz çok keyifli bir tatilden geri döndünüz. Bolca hatıra ve eğlenceleri anılara sahipsiniz. Enerjiniz tam ve motivasyonunuz aktif. Işıl ışıl parlıyorsunuz.


Kısa kaçamaklar yapın

Gün içerisinde kısa kısa molalar verebilir, her gün kullandığınız güzergahı bir değiştirebilir, yaşadığınız çevreyi gezebilirsiniz. Hafta sonu yaşadığınız bölgeye en yakın ve en çok huzur bulduğunuz yere kaçabilirsiniz. Sık aralıklarla kısa kaçamaklar yapmak iyidir.


Kendinize yeni bir tatil planı yapın 

Bir sonraki tatili planlamak sizi motive edecektir ve bu planı hedef olarak belirlemeniz motivasyonunuzu yükseltecektir.