Gebekse Koyu ve Gebe Kilise

Gebekse koyu ve Gebe Kilise, doğal güzellikleri ve turkuazın her tonunu bulabileceğiniz tam anlamıyla cennetten bir parça gibidir. Sakin denizi ve dört bir yanını çevreleyen çam ağaçları ve bu koyda yer alan Gebe Kilise ayrıca antik şehir kalıntıları ile denizci ve mavi turların gözde uğrak yeridir. Gebekse Koyu, Marmaris’e 58 km mesafede bulunan Çiftlik koyununa 10-15 dakika deniz mesafesinde bulunmaktadır. Kadırga burnu ile Akyar burnu arasında yer alan Gebekse koyuna maalesef kara yolu bulunmamaktadır ve en kolay ulaşım şekli Çiftlik koyundan motorlu teknelerle geçmektir.

 Gebekse koyu doğal güzellikleri ve turkuazın her tonunu bulabileceğiniz tam anlamıyla cennetten bir parça gibidir. Sakin denizi ve dört bir yanını çevreleyen çam ağaçları ve bu koyda yer alan Gebe Kilise ayrıca antik şehir kalıntıları ile denizci ve mavi turların gözde uğrak yeridir. Gebekse koyunu ziyaret etmeyi planlayan herkese, yanlarında deniz gözlüğü ve palet getirmelerini tavsiye ediyoruz. Zira koy içerisindeki sualtı dünyasını gözlemlemek çok eğlenceli ve keyif vericidir. Bu bölgede zaman zaman Caretta Caretta kaplumbağaları gözlemlemekte mümkündür. Marmaris üzerinden Çiftlik tekne turu ‘na katılarak ta Gebekse koyuna gelebilirsiniz

Gebe Kilise

Gebe Kilise, Gebekse koyunda yer almaktadır. Bir çok antik kalıntı ile birlikte çağlar boyunca ayakta kalmış olan Gebe Kilise hakkında bir çok şehir efsanesi ve hikaye bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizinle paylaşmak isteriz.

Gebe kilise hikayesi 1: Gebekse koyunda bulunan bir kasabanın 11. Yüzyılda Rumların yakıp, yıktığı ve insanların canice öldürüldüğü söylenir ve ardından Rodos Şövalyelerinin buraya bir Kilise inşaa ederek mazlumların yanında durduğu söylenmektedir. Bu inşa edilen Kilisenin yapısal olarak gebe bir kadını andırdığı için buranın Gebe kilise olarak adlandırıldığı söylenmektedir.

Gebe kilise hikayesi 2: Marmaris ve çevre beldeleri çağlar boyunca bir çok medeniyete ve küçük devletlere ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Marmaris ve çevresinde bir çok antik şehir kalıntıları bulunmaktadır. Bir inanışa göre Gebe Kilisesi bu çağlarda bir ibadethane olarak hamile kalamayan kadınlar için yapılmıştır. Burada bulunan rahip ve rahibelerin geliştirdikleri bazı yöntemler ile kısır ve hamile kalamayan kadınlara yardım ettikleri söylenmektedir.

Gebe kilise hikayesi 3: Gebekse koyu yapısal olarak doğal bir dalga kıran gibidir ve bu bölge komple açık deniz olduğundan dolayı Akdeniz’in hırçın dalgalarından ve fırtınalardan kaçmak için etkili doğal sığınaklarından bir tanesidir. Yüzyıllar önce bu bölgenin yerel balıkçı ve süngerci halkının ayrıca açık deniz tüccarlarının sığınak olarak kullandığı Gebekse koyuna bu kalıntıları inşa ettikleri söylenmektedir.

Gebe Kilise hikayelerinden en popüler 3 tanesini sizin için kaleme aldık. Hangi hikâyenin sizin için en ideali, en etkileyici ve inandırıcı olduğunu görmenin en iyi yolu Gebekse koyu ve gebe kilisesini ziyaret etmek olsa gerek. Marmaris Çiftlik tekne turu ile sizde bize katılın ve unutamayacağınız dopdolu bir gün için hep birlikte Marmaris limanından demir alalım.